Офіційний сайт Пологівської міської ради

Новини

Відділ з питань регулювання земельних відносин надає корисну інформацію для пологівців з актуальних питань

Чи може нотаріус або інший державний реєстратор зареєструвати право власності на земельну ділянку громадянина, який придбав її за договором купівлі-продажу у 2001 році, але державного акта відповідно до чинного на той час законодавства не отримав?

Так, може, адже ще у 2009 році Законом України від 15.03.2009 №1066 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо документів, що посвідчують право на земельну ділянку, а також порядку поділу та об’єднання земельних ділянок» вносилися зміни до чинного законодавства, якими передбачалося, що право власності на земельну ділянку посвідчувалося:

а) цивільно-правовою угодою щодо відчуження земельної ділянки, укладеною в порядку, встановленому законом, у разі набуття права власності на земельну ділянку за такою угодою;

б) свідоцтвом про право на спадщину.

Також п.2 Прикінцевих та перехідних положень цього Закону встановлювалася зворотна дія в часі, тобто положення цього Закону щодо посвідчення права власності на земельні ділянки цивільно-правовими угодами чи свідоцтвом про право на спадщину поширюються також випадки, коли зазначені документи були укладені (видані) до набрання чинності цим Законом, але державні акти на право власності на земельні ділянки видані не були.

З 2013 року Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визначені документи, на підставі яких може реєструватися право власності громадян на земельні ділянки. Серед переліку таких документів є договори купівлі-продажу, та інші цивільно правові угоди щодо відчуження земельних ділянок.

Згадаємо, що згідно зі ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи.

Враховуючи вищезазначене, за підтвердження, що покупцю земельної ділянки за договором купівлі-продажу, укладеним 2001 року, не видавався державний акт на право власності на земельну ділянку, державний реєстратор, на мою думку, має право зареєструвати право власності на земельну ділянку такого громадянина.

Ніна КОВАЛЕНКО, юрист

За матеріалами науково-виробничого журналу Землевпорядний вісник, №9 за 2018 рік



Понеділок, 11 Лютого 2019 13:24 | Переглядів: 170