Офіційний сайт Пологівської міської ради

Новини

Відділ з питань регулювання земельних відносин надає корисну інформацію для пологівців з актуальних питань

КОЛИ КАДАСТРОВИЙ НОМЕР Є ІСТОТНОЮ УМОВОЮ ДОГОВОРУ ВІДЧУЖЕННЯ НЕРУХОМОСТІ?

Частиною шостою статті 120 Земельного кодексу України встановлено, шо істотною умовою договору, який передбачає набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, є кадастровий номер земельної ділянки, право на яку переходить у зв’язку з набуттям права власності на ці об’єкти.
Як бачимо, обов’язковість зазначення площі та кадастрового номера земельної ділянки у договорі відчуження об’єктів нерухомого майна визначена лише при відчуженні всього майна (цілого об'єкта). Щодо відчуження частини будинку, будівлі, споруди, то чинне законодавство не містить такої обов’язковості. Разом з тим, якщо відчужується частина будинку, бажано (не обов’язково) все-таки зазначати площу та кадастровий номер земельної ділянки, на якій він розмішений.
Слід зазначити: якщо будинок. частина якого відчужується. розмішений на неоформленій земельній ділянці, то відповідно до пункту 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Державний земельний кадастр» у разі якщо на земельній ділянці, право власності (користування) на яку не зареєстровано, розташований житловий будинок, право власності на який зареєстровано, кадастровий номер на таку земельну ділянку присвоюється за заявою власників такого будинку на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановленім (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). Забороняється вимагати для присвоєння земельній ділянці кадастрового номера інші документи. Такий кадастровий номер є чинним з моменту його присвоєння.
Інша ситуація, коли на одній земельній ділянці розміщується декілька об’єктів і власник відчужує один з них. У цьому випадку укладення договору, який передбачає набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що пов’язане з переходом права на частину земельної ділянки, здійснюється після виділення цієї частини в окрему земельну ділянку та присвоєння їй окремого кадастрового номера (ч. 6 с. 120 Земельного кодексу). Тобто, спочатку для об’єкта, який відчужується, необхідно виділити частину загальної ділянки в окрему шляхом поділу, присвоїти їй кадастровий номер та визначити площу, і тільки потім відчужувати об’єкт (цілий).

ПРО ПРИВАТИЗАЦІЮ ПРИСАДИБНОЇ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ.

Для вирішення питання не потрібна технічна документація щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), якщо земельна ділянка, на якій розміщений придбаний Вами будинок, вже зареєстрована у Державному земельному кадастрі.
Чинне законодавство не передбачає необхідності отримання дозволу для розробки технічної документації щодо встановлення (відновлення) меж присадибної земельної ділянки в натурі (на місцевості), однак передбачає необхідність затвердження місцевою радою такої документації (ст. 55 ЗУ «Про землеустрій» та ч. 14 ст.186 Земельного кодексу) органами ви-конавчої влади або органами місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу, щодо земель державної або комунальної власності або власником земельної ділянки, у разі якщо земельна ділянка перебуває у приватній власності.
Разом з тим, якщо у Державному земельному кадастрі вже зареєстрована присадибна ділянка, на якій розташований Ваш житловий будинок, і Ви не маєте наміру змінювати її розмір та цільове призначення, достатньо отримати витяг з Державного земельного кадастру про зазначену земельну ділянку як власнику житлового будинку, розміщеного на ній, та звернутися із відповідною заявою до місцевої ради про безоплатну пере-дачу Вам цієї земельної ділянки.
Якщо місцева рада відмовиться та вимагатиме надати технічну документацію щодо встановлення (відновлення) меж присадибної земельної ділянки в натурі (на місцевості), за якою ця ділянка реєструвалася у Державному земельному кадастрі, Ви самостійно або за дорученням місцевої ради можете звернутися до місцевого територіа-льного органу Держгеокадастру та отримати технічну документацію для її затвердження радою, адже в архіві Держгеокадастру має зберігатися належним чином оформлена документація із землеустрою.

За матеріалами науково-виробничого журналу Землевпорядний вісник, №11 за 2017 рік.



Вівторок, 16 Січня 2018 15:41 | Переглядів: 591